Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polityka zrównoważonego rozwoju w unijnych projektach

25 sierpnia 2017 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak

FUNDUSZE EUROPEJSKIE | Każda inwestycja finansowana ze środków publicznych podlega ocenie dokonywanej w oparciu o kryteria formalne i merytoryczne. Przede wszystkim liczy się wypełnienie celów danego programu wsparcia. Jednak czasem w kryteriach wyboru istnieje także odwołanie do pewnych ogólnych zasad. Michał Kołtuniak

Dotacje unijne, w szczególności te, które trafiają do przedsiębiorców mają na celu rozwijać prowadzoną przez nich działalność, stymulując powstawanie nowych produktów (towarów, usług, procesów, technologii), pomagając w ich wprowadzaniu na rynek, rozszerzając rynki zbytu, w tym poprzez zagraniczną ekspansję. Kluczowe kryteria wyboru projektów odwołują się wówczas do takich właśnie celów, zobowiązując przedsiębiorców, np. do prowadzenia badań przemysłowych i prac rozwojowych, wdrażania ich wyników, oceniając poziom innowacyjności proponowanych i stosowanych przez nich rozwiązań.

Podstawowe reguły

Jednak obok tego funkcjonują kryteria dodatkowe, które odwołują się do pewnych ogólnych zasad wydatkowania środków unijnych, wspólnych, jeśli nawet nie dla wszystkich, to na pewno dla większości projektów. Zasady te wynikają z nadrzędnych reguł, na których w ogóle opiera się funkcjonowanie Unii Europejskiej. Do takich można zaliczyć dbałość o środowisko naturalne związane z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz nakaz przestrzegania zasady równouprawnienia.

Ta pierwsza zasada często znajduje odzwierciedlenie w kryterium, które każe badać, czy dany projekt ma pozytywny wpływ (a w najgorszym razie co najmniej neutralny) na politykę zrównoważonego rozwoju. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10835

Wydanie: 10835

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament